כלי כסף לשבת

אלו מאיתנו שגדלו בבית יהודי ודאי זכורים פרטים רבים ומיוחדים מיום המנוחה, יום השבת. בנוסף לסיפורים, לזמירות ולתפילות, בכלי כסף לשבת משתמשים בכל שבת ויש משהו מיוחד וחגיגי בהם, לעומת כל השבוע שבאותם הכלים בדרך כלל משתמשים באופן קבוע. במדריך זה תשמעו אודות כל אותם כלי כסף לשבת המשמשים יהודים רבים, בפעם הנעימה ביותר במהלך השבוע.

נמצאו 146 פריטים

סנן לפי

  • סוג מתכת

  • קטגוריה

  • קולקציות

מודעה מופיעה כאן

הדלקת נרות

רגע לפני ששבת המלכה נכנסת, אימהות, נערות ונשים צעירות ברחבי קהילות יהודיות מסביב לעולם, נושאות תפילה ומדליקות את נרות השבת. על כן אין זה פלא שעבור יהודים רבים המילה שבת מעוררת דימוי של פמוטי כסף מחזיקים נרות שבת בוערים.

כיום ניתן למצוא פמוטים לשבת במגוון רחב של עיצובים וממגוון רחב של חומרים, זכוכית, קרמיקה, קריסטל ברזל ועוד. עם זאת, עבור יהודים רבים, אין תחליף לפמוטים עשויים כסף טהור באיכות גבוהה.

באשר לצורת הפמוטים, כיוון שמספר הנרות שיש להדליק משתנה, ניתן להשתמש בסוגים רבים של פמוטים, החל מקנדלברות בעלות מספר רב של קנים ועד זוג פמוטים שמגיעים כסט ומתאימים להדלקת שני נרות.

ניתן למצוא פמוטים במגוון רחב של ממדים ופרופורציות, וכדאי לקחת את בחשבון את גודל החלל שבו הפמוטים יוצבו על מנת להימנע מבחירה של פמוטים קטנים מדי שיבלעו בחלל, או פמוטים גדולים מידי שעלולים ליצור תחושה לא נעימה בחלל ואף להיות מסוכנים.

כמו כן, רצוי להתייחס אף לסגנון, לטעם ולהעדפות העיצוביות של בני הבית השונים שכן ניתן למצוא פמוטים במגוון רחב של סגנונות, החל בפמוטים מסורתיים יותר, עם שלל עיטורים אשר מתכתבים עם המסורת והפולקלור היהודי ועד פמוטים מודרניים בעיצוב מאופק ומינימליסטי.

כלי קידוש ויין

הקידוש לפני ארוחת השבת הוא מן הרגעים המרגשים והאהובים במסורת היהודית, זהו רגע של קירוב לבבות ואהבת חינם. במרכזו של הטקס האהוב ניצב במלוא הדרו גביע קידוש עמוס לעייפה ביין או תירוש משובח.

משקי בית יהודים משקיעים בכלי קידוש מהודר מכסף טהור אשר מוסיף לאווירת החגיגיות וההדר. כלים שכאלו ניתן למצוא בצורת סט של גביע קידוש עם צלוחית תואמת, סט של כוס קידוש המגיעה עם צלוחית, סט של כוסיות ליקר על מגש כסף או מחלק יין המאפשר לחלק את כוס הקידוש המרכזית לכוסיות אישיות עבור המסובים.

בשמים והבדלה

אין ספק שרגע כניסת השבת הוא רגע מרגש ובמיוחד, יחד עם זאת גם ברגע שבו השבת נגמרת יש חגיגיות וקסם שלא ניתן להתכחש להם. השילוב של אורו החמים של הנר וריחות הבשמים העולים מכלי הבשמים העובר בין בני הבית יוצר מאורע נעים וייחודי לכל הדעות.

לשם קיום ההבדלה יהודים רבים מצטיידים בערכה הכוללת פמוט לנר ההבדלה וכלי שיכיל את הבשמים שיש להריח. שני פריטים אלו מגיעים בעיצוב תואם עם עיטורי כסף מסוגננים.

נטלות

בכל ימות השבוע, נטילת הידיים היא מצווה חשובה אשר יש לקיים לאורכו של היום על מנת לבצע טיהור. יהודים רבים מקפידים על מצווה זאת ביתר שאת לפני סעודת השבת, רגע לפני המצווה של אכילת המוציא.

בעוד בימות השבוע יהודים רבים משתמשים בנטלות פשוטות יותר עשויות חומרים כמו פח או אפילו פלסטיק, ביום השבת רבים נוהגים להשתמש בנטלות מושקעות יותר, עשויות מכסף טהור ומעוטרות בשלל דוגמאות ועיצובים.

מים אחרונים

על מנת לקיים את דיני הטומאה והטהרה אין להסתפק במצוות נטילת הידיים שמתרחשת לפני הארוחה שכן קיימת מצווה נוספת, מצוות נטילת הידיים השנייה אשר יש לקיים בתום הסעודה. כדי לקיים מצווה זאת יש לשפוך מעט מים נקיים על קצות האצבעות. רבים נוהגים לקיים את המצווה הזאת סביב לשולחן הסעודה, על ידי העברת כלי ייעודי בין המסובים סביב השולחן.

בחנות של האחים חדד תוכלו למצוא מבחר רחב של כלים מהודרים לקיום מצוות מים אחרונים. הכלים לקיום המצווה מגיעים בסט של שני חלקים אשר כוללים כד עשוי כסף טהור ומגש תואם, שניהם מעוטרים ומרוקעים במגוון רחב של דוגמאות מרהיבות.

מלחיות

בין אם הן קלועות או מגולגלות, מעוטרות בשומשום או פרג, מתוקות או מלוחות, כמעט ואין אדם שלא נהנה מחלה חמה, טרייה וריחנית, וכאשר אכילת חלה כזאת נעשית במסגרת ברכת המוציא לחם מן הארץ, ההנאה, ללא ספק, הופכת לשלמה יותר וחגיגית יותר.

אך בל נשכח כי יש עוד מרכיב מרכזי וחשוב לקיום ברכת המוציא, שכן פת הלחם המשובחת ביותר תהיה טבולה במלח. מלחיות אם כן, הם מרכיב הכרחי על כל שולחן שבת, על אחת כמה וכמה כאשר המלחיות עשויות כסף טהור ומיועדות בלעדית לסעודת השבת.

מגשים

בבית יהודי טיפוסי אשר משקיע בקיום חגיגי של הלכות ומצוות השבת, ניתן למצוא מגוון רחב של תשמישי קדושה וכלי יודאיקה, פמוטים לנרות השבת, גביעים וכוסות לקידוש, מלחיות חגיגיות וסטים לקיום ההבדלה. לא פעם יש צורך להעביר מספר פריטים שכאלה לשולחן השבת בבת אחת, ועל כן מגש כסף מעוטר מהווה פתרון נוח, פונקציונלי ואסתטי אשר מאפשר להעביר פריטים עדינים ויקרים אלו בקלות רבה.

מגש כסף מהודר שכזה אף יכול להיות שימושי במהלך ימות השבוע, שכן רבים נוהגים להציג את תשמישי הקדושה לראווה בוויטרינה או מדף יפה. גם במקרה כזה ריכוז כל אותם פריטים על מגש כסף יצור מראה מאורגן מהודר ואסתטי ביותר.

מגשי המוציא

כאשר ישנם משתתפים רבים בסעודת השבת, גם מצוות וברכות פשוטות יחסית לקיום עשויות לגרום לאי סדר ואף למידה מסוימת של חוסר נוחות. מגשים לברכת המוציא יכולים לשמש הן להגשה של החלה עצמה והן לחלוקת פיסות החלה שנבצעו ונטבלו במלח לצורך ברכת המוציא.

זמירות לשבת

אין דבר יותר משמח ומלכד מזמירות שבת משותפות סביב שולחן השבת. על מנת להעניק לשמירות השבת האהובות עליכם ועל בני ביתכם את הכבוד הראוי להן, רכזו אותן במחזיק זמירות מהודר עשוי עור וכסף.

שבת קודש מורכבת מהמון פרטים קטנים, מסורות, מנהגים, ברכות וגם כלים. כלי כסף מהודרים ומעוצבים בקפידה יוסיפו לשבת המשפחתית שלכם את מלוא הכבוד וההידור הנדרשים למעמד מיוחד שכזה.